Spor Haberleri

Öneml Duyuru – Antrenörlük Kursu Uygulama Eğitimi

Öneml Duyuru – Antrenörlük Kursu Uygulama Eğitimi

Antrenör Eğitim Yönetmeliği 14.12.2019 tarih ve 30978 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik gereği Antrenör Eğitim sistemi Temel Eğitim Programı ve Uygulama Eğitimi Programı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Antrenör Eğitimin temel eğitim süreci Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitimi ve Araştırmaları Dairesi Başkanlığınca başlatılmış olup; Temel Eğitim uzaktan eğitim modeli Bakanlığımız ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yürütülecektir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitimi ve Araştırmaları Daire Başkanlığınca Temel Eğitim ve sınavı 90 gün olarak planlanmış olup; 10 gün kurs başvuru süresi, 2 ay 10 gün temel eğitim, 10 gün ise sınav ve değerlendirme süreci olarak belirlenmiştir.

Antrenörlük mesleğine adım atmak isteyenlerin (Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu veya Spor Bilimleri Fakültesinden mezun olup; antrenör eğitim yönetmeliği gereği ilgili üniversitelerin taekwondo branşında bir dönem taekwondo dersi alan 1. Kademe Antrenör Belgesi denklik işlemi yapılacak olanlar, ilgili üniversitelerin taekwondo branşında iki dönem taekwondo dersi alan ve Federasyonumuzun uygulama eğitimi programına katılmak şartı ile 2. Kademe Antrenör Belgesi verilecek olanlar ve ilgili üniversitelerin Antrenör Eğitimi Programı bölümünden mezun olup; üç dönem taekwondo dersi alanlar Federasyonumuzun uygulama eğitimine katılmak şartı ile 3. Kademe Antrenör Belgesi verilecek olanlar, temel eğitimden muaf olanlar hariç) ve mevcut antrenör belgesinin kademesini yükseltmek isteyenler, millilik belgesinden kademeden muaf olanların başvuruları 26 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında e-devlet kapısı, Gençlik ve Spor Bakanlığı spor bilgi sistemi üzerinden gerçekleşecektir.

Temel Eğitiminden başarılı olan kursiyerler Federasyonumuzca belirlenecek tarihlerde 22 yaşını doldurmuş ve 2. Dan Siyah Kuşak derecesine sahip ve Antrenör Eğitim Yönetmeliği gereği aranan şartlara uyanlar uygulama eğitimine katılacak olup; uygulama eğitimden başarılı olmaları durumunda antrenör belgelerini alabileceklerdir.
Uygulama Eğitimi programı için http://sporegitim.gsb.gov.tr sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

Yeni Antrenör Eğitim Yönetmeliğine Göre Antrenör Eğitim Sistemi Sunumu

Yeni Antrenör Eğitim Yönetmeliğine Göre Antrenör Eğitim Sistemi Sosyal Medya Paylaşımı
 
Yiğit Taekwondo