TTF Haberleri

WT’den 2024 Girişimleri

WT’den 2024 Girişimleri

WT Yönetim Kurulu toplantısı, Dr. Chungwon Choue başkanlığında video konferans yoluyla yapıldı. Toplantıya Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin ve Dış İlişkiler Sorumlusu Ali Sağırkaya da katıldı. Toplantıda, Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) ile Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne (IPC) yapılan talepler konuşuldu.

WT, IOC’ye yaptığı başvuruda taekwondo branşında karışık takım müsabakalarının olimpiyat oyunları programına alınması talebini iletti. IOC’nin son yıllarda büyük önem verdiği cinsiyetlerin eşitliği ve birlikte mücadele etmeleri çalışmalarına uygun olan bu başvurunun kabul edilmesi bekleniyor. Başvurunun kabul edilmesi durumunda Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda karışık takım kategorisi olimpiyat programına dahil olacak. WT, ayrıca IPC’ye yaptığı başvuruda Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda kilo kategorisi sayısının kadın ve erkeklerde 3’ten 5’e çıkarılması talebinde bulundu.

2021’DE 36 YILLIK RÖVANŞ MAÇI YAPILACAK

WT Başkanı Dr. Chungwon Choue toplantadı ayrıca Metin Şahin’den dünya taekwondo tarihinin en özel maçlarından olan 1985 yılı final karşılaşmasının rövanşını Koreli rakibi Kook Hyun Jung ile yapmasını istedi. Bu isteği hem Metin Şahin hem de Kook Hyun Jung kabul etti. İkili, ilk karşılaşmalarından tam 36 sene sonra Çin’in Wuxi şehrinde 2021 yılında yapılması planan büyükler dünya taekwondo şampiyonası esnasında karşı karşıya gelecek. Şahin ve Kook, 2019 yılında da IOC Genel Merkezi’nde özel bir karşılaşma yapmış ve bu müsabaka büyük ilgi çekmişti.Yiğit Taekwondo